Fundacja rodzinna, PCC od fundacji rodzinnej, PCC a fundacja rodzinna, podatek od czynności cywilnoprawnych a fundacja rodzinna, podatek od czynności cywilnoprawnych w fundacji rodzinnej, czy fundacja rodzinna płaci podatek od czynności cywilnoprawnych
pl en

Umowy handlowe

Prawo spolek handlowych

Mediacje i arbitraże

Spory sądowe

Fundacja rodzinna - opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych

 

Czy fundacja rodzinna płaci podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)?

 

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się zasadom na których fundacja rodzinna podlega zasadom opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

 

Podstawowe informacje dotyczące fundacji rodzinnych i zasad ich funkcjonowania, znajdziesz TUTAJ.

 

Kilka słów o podatku PCC

Podatek od czynności cywilnoprawnych został uregulowany w Ustawie z dnia 9 września 2000 r., o podatku od czynności cywilnoprawnych. Obejmuje ona ściśle określony katalog czynności, do których należą m.in. umowa sprzedaży lub umowa zamiany, umowa pożyczki, umowa darowizny (jedynie w części obejmującej przejęcie długów lub ciężarów darczyńcy) i kilka innych rodzajów umów lub czynności prawnych. Przepisy tej ustawy należy rozumieć w ten sposób, że wszelkie inne czynności niż określone w tej ustawie, nie podlegają pod podatek PCC.

 

Co więcej, sama fundacja rodzinna nie jest podmiotem wyłączony spod opodatkowania podatkiem PCC. Oznacza to, że fundacja podlega pod opodatkowanie podatkiem PCC od czynności wskazanych w ustawie o podatku PCC.

 

Przykłady

Prześledźmy opodatkowanie fundacji rodzinnej na przykładzie kilku podstawowych zdarzeń z udziałem takiej fundacji.

 

Wnoszenie majątku do fundacji rodzinnej

Wnoszenie majątku do fundacji rodzinnej: jeśli wnoszenie majątku do fundacji rodzinnej przybierze jedną z form wskazanych jako opodatkowane podatkiem PCC, to podatek PCC będzie należy. Jeśli więc np. fundator sprzedaż fundacji rodzinnej składniki własnego majątku, to od takiej transakcji podatku PCC nie będzie. Jeśli jednak wniesienie takiego majątku przez fundatora będzie nieodpłatne, np. na zasadzie darowizny, to taka czynność nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych (za wyjątkiem przejęcia długów i obciążeń związanych z tą nieruchomością – w tym zakresie podatek będzie należy).

 

Udzielenie pożyczki przez fundację rodzinną

Umowa pożyczki jest jedną z czynności opodatkowanych podatkiem PCC. Oznacza to, że pożyczki udzielane przez fundacje rodzinne podlegają pod opodatkowanie PCC. Trzeba jednak mieć na uwadze zakres działalności gospodarczej, która może być prowadzona przez fundacje rodzinną – szczegółowo omawiamy tą tematykę tutaj. Zgodnie z przepisami, fundacja rodzinna może udzielać pożyczek, w których jest udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem, a ponadto – beneficjentom samej fundacji.

 

Taka pożyczka będzie zatem opodatkowana podatkiem PCC po stronie pożyczkobiorcy.

 

Udzielenie pożyczki fundacji rodzinnej

Fundacja może być także pożyczkobiorcą. Nie ma żadnych ograniczeń co do tego, kto mógłby być pożyczkodawcą – nie obowiązują tutaj żadne ograniczenia jak w przypadku udzielania pożyczek przez fundacje rodzinne. Taka transakcja będzie opodatkowana po stronie fundacji rodzinnej na zasadach ogólnych.

 

W odniesieniu do fundacji rodzinnych będących pożyczkobiorcami, którym pożyczek udzielili beneficjenci lub spółki w których fundacja posiada akcje lub udziały – należy uważać na ryzyko tzw. „ukrytych zysków”, o których możesz zapoznać się tutaj.

 

 

Dziękujemy za zainteresowanie tym artykułem. W razie pytań lub wątpliwości, uprzejmie prosimy o kontakt.